Poctivý hovězí vývar

Vařím vývar ve větším hrnci, cca 4-6l, většinou na nedělní polévku plus zbytek vývaru pro použití v týdnu.

Dobře schlazený vydrží i do příští neděle. Doba přípravy cca 3-4h podle množství.

Budeme potřebovat:

hověcí nebo telecí maso, odřezky, kosti ze žeber nebo velké duté kosti
kořenovou zeleninu – celer, mrkev, petržel, popř. pórek, rajče, většinou co je doma.
cibuli
nové koření
celý pepř
bobkolist
sůl

Postup:

Kosti můžete dát na cca půl hodiny do trouby zapéct, dodá to vývaru větší sílu. Ale nemusí se. Mezitím vezmu větší hrnec, dám ho na oheň, nechám ohřát a na rozpálené dno položím oloupanou a na dvě půlky rozkrojenou cibuli tou rozkrojenou starnou dolu, nechám opéct, nebojte se to nechat lehce připálit, říkám lehce!

Pak zaleju studenou! vodou podle požadovaného množství vývaru a přidám rozpečené kosti, přidám kořenovou zeleninu, na velký hrnec cca 6 kuliček nov.koř. Cca 20 kuliček celého pepře a dva bobkolisty. Nechám na plném plynu začít vařit a stáhnu na minimum a nechám jen táhnout na mírném ohni. Chce to sbírat ten sajrajt co se tam udělá na hladině, aby byl vývar hezky čirý. Ta cibule na začátku dodá vývaru úžasnou zlatou barvu.

Vývar osolíme přiměřeně a necháme táhnout cca 3-4 hodiny – zásadně bez pokličky. Nakonec vývar přes jemný cedník scedíme. Uvařenou zeleninu můžeme do vývaru na polévku nakrájet, totéž mužeme udělat s uvařeným masem. Polévku můžeme zavařit nudlemi, nebo játrovou zavářkou. Popřípadě dochutíme ještě solí, pepřem, či polévkovým kořením.


Komentáře