Svíčková na smetaně

V pátek jsem opatrně položil otázku, co mám udělat k nedělnímu obědu. Prý nějakou omáčku. Dobrá tedy, pustil jsem se do svíčkové.

Budeme potřebovat:

1kg masa (nemusí být nutně svíčková, u nás to tentokrát vyhrál kousek předního telecího)
3 mrkve
3 petřžele
1/2 celeru
1 cibule
bobkový list
nové koření
celý černý pepř
ocet
sůl
cukr
sádlo
smetana 33%

V pátek jsem vytáhnul maso z mrazáku, které mi do soboty v lednici pomalu rozmrzlo. V sobotu jsem vzal hrnec, dal do něho asi 1,5l vody, tři bobkolisty, 8 kuliček nového koření a asi 10 kuliček pepře, asi 1dcl octa a nechal převařit asi 10 minut, pak nechal vystydnout. Do studeného nálevu jsem položil připravené odblaněné a osolené maso a uložil do lednice, kde odpočívalo do neděle.

V neděli jsem maso vyndal s hrncem ven, vytáhnul, odložil na talíř a nechal oschnout. Nálev si necháme na podlévání masa.

Kořenovou zeleninu nakrájím na kostičky. Cibuli nakrájím na jemno.

Vezmu pánev, dám do ní asi 4 lžíce sádla a až je dostatečně rozpálené opeču v něm osušené maso pěkně ze všech stran a odložím do připraveného pekáčku.

Do výpeku dám cibuli, nechám dělat do světle hněda a přidám k ní zeleninu kterou lehce osolím a restuji až zažne chytat pěknou zlatou barvu. Vše z pánve vyklopím k masu do pekáčku. Přidám 3 bobkolisty, 8 kuliček nového koření a asi 10 kuliček celého černého pepře (dávám to do sítka, kdo to pak má lovit :o) Celé to podleju nálevem, ve kterém bylo naložené maso, použiju ho cca 2/3. Zbytek si nechám na další použití.

Pekáček přikreju a dám ho do trouby na 200°C na 2 hodiny. Cca v polovině doby maso otočím.

Po 2 hodinách maso vytáhnu, dám si stranou. Zeleninu z pekáčku i se šťávou vyklopím do hrnce a rozmixuju ponorným mixerem. Přileju zbytek nálevu na rozředění a cca 5 minut nechám provařit. Dochutím solí a cukrem. (už nekyselím, stačí ocet z nálevu, kyselé je to díky němu dost) Nakonec zjemním smetanou. Dávám klasiku 33% jeden 200g kelímek. Dále už nevaříme.

Podávám s houskovým knedlíkem. Brusinky, plátek citronu ani šlehačku rádi nemáme :o)

Dobrou chuť!

P.S. jak na to koukám, musím pořídit větší talíře :o)


Komentáře